Ako správne prať obliečky

Ako správne prať obliečky

Pranie posteľnej bielizne je dôležité predovšetkým z hygienického hľadiska, lebo praním ničíme roztoče a baktérie, ktoré sa v našej posteľnej bielizni usadzujú. Správnym praním tiež výrazne predĺžime životnosť našej posteľnej bielizne a ľahnúť si do čerstvo vypraných obliečok, ktoré vonia a sú nadýchané, to máme predsa všetci radi. Posteľné obliečky by sa mali prať podľa potreby, ale všeobecne sa dá povedať, že ideálne 1 x za 14 dní by sme obliečky mali vymeniť.

Poďme si povedať, ako posteľnú bielizeň správne vyprať a akých sa musíme vyvarovať chýb:

  • pred prvým použitím obliečky vždy vyperte
  • obliečky perte a sušte vždy naruby so zapnutými gombíkmi či zipsami (ochránite tak farbu obliečok a zostane tak dlhšie ako nové)
  • perte vždy na predpísanú teplotu – každé obliečky má svoju všitú etiketu, kde sú uvedené pracie symboly a tými sa prosím vždy riaďte!!!
  • používajte správny prací prostriedok – my odporúčame tekuté pracie prostriedky na farebnú bielizeň, ktoré pomáhajú zachovať sýtosť farieb. Pracie prášky na bielu bielizeň, používajte naozaj len na bielu alebo obsahujú bielidlá, ktoré by vašej bielizni rozhodne neprospeli
  • nepreplňujte práčku – pri praní posteľnej bielizne nepridávajte nič ďalšie → aj prestieradlo perte zvlášť! Bielizeň do práčky neskladajte, dajte ho tam voľne, potrebuje mať priestor na pohyb, aby sa prací prášok dostal úplne všade
  • Ak ďalším dôležitým bodom je žmýkanie – pri otáčkach väčších ako 800 môže dôjsť k polámaniu a poškodeniu bavlnených vlákien a na obliečkach potom uvidíte biele čiary (lomy) a šmuhy, ktoré vzniknú práve dôsledkom príliš vysokej rýchlosti odstreďovania. Z toho vyplýva, odstreďovanie nastavíme vždy do 800 otáčok.
  • po vypraní nenechávajte bielizeň dlho ležať v práčke – bielizeň by sa vám veľmi pokrčila

Po praní nastáva proces sušenia, ktorému sme sa podrobne venovali v našom blogovom článku „Ako správne vešať a sušiť obliečky“ ktorý si môžete prečítať, ak budete mať čas a chuť, ale v rýchlosti zhrnieme aj tu:

  • ak máte sušičku a symboly na etikete sušenia dovoľujú – dáme bielizeň do sušičky a sušíme na nižšiu teplotu – vysoká teplota posteľnej bielizni škodí
  • Ak nemáte sušičku a sušíme bielizeň na sušiaku či vonku, tak ak môžeme, prehodíme ho cez niekoľko šnúr, nikdy nevešame s štipcami cez rohy (došlo by k vyveseniu) a vešíme na strane zámku zapínania, kde je látka silnejšia a pevnejšia
  • vonku sušíme obliečky vždy na ruby ​​av tieni, na priamom slnku by farby mohli blednúť

Ak budete obliečky žehliť, nenechajte ich presušiť, žehlenie vlhkých obliečok je vždy jednoduchšie a látka sa nevysušuje, žehlíme vždy na ruby. POZOR nikdy nežehlíme krepové obliečky, došlo by k poškodeniu krepovej štruktúry.