Ako často meniť obliečky, prikrývky a vankúše?

Ako často meniť obliečky prikrývky a vankúše

Voňavá a svieža posteľ nie je len otázkou pohodlia, ovplyvňuje aj kvalitu spánku a naše zdravie. Ostatne, trávime v nej takmer tretinu života!

Vďaka pravidelnému praniu a výmene posteľnej bielizne a lôžkovín sa minimalizuje množenie roztočov, baktérií a hromadenie nečistôt. Ako často ich prať a kedy nastáva čas vymeniť ich za nové?

Ako udržať posteľ čistú a sviežu?

Obliečky by sme mali meniť častejšie, než si väčšina ľudí myslí - odporúča sa ideálne 1x za týždeň alebo za 14 dní. Dôvodom je množstvo potu, ktoré priemerný človek za noc vypotí – je to až liter vody. Na obliečkach sa tiež hromadia vlasy, odumreté kožné bunky a nečistoty. Tie sú živnou pôdou pre roztoče, ktoré môžu spôsobovať alergie alebo zhoršovať astmu. Rovnako je vhodné prezliekať posteľ častejšie v letných dňoch alebo pri chorobe, kedy sa potíme viac ako bežne – pokojne aj raz za 3 dni. Plachty meňte rovnako často ako obliečky.

Každé ráno pravidelne vyvetrajte miestnosť, v ktorej spíte - ešte predtým, než posteľ ustelete. Lôžkoviny môžete nechať počas letných slnečných dní vyvetrať aj priamo vonku, prípadne v zime, keď mrzne. Je vhodné mať k dispozícii aspoň 2 až 3 sady obliečok a prestieradiel. V prípade choroby oceníte, že sa nemusíte na schnutie ponáhľať.

Tipy pre správne pranie obliečok

  • Pri voľbe teploty sa riaďte pokynmi výrobcu na etikete. Pri väčšine materiálov nájdete odporúčané pranie na 40 °C. Táto teplota je na dôkladné vyčistenie úplne dostačujúca – a to vďaka moderným metódam prania a kvalite pracích prostriedkov. Nižšie teploty zaistia dlhodobú životnosť farieb a sú šetrnejšie k materiálu. Pranie na 60 °C je štandardné iba v zariadeniach, ako sú nemocnice či sociálne zariadenia.
  • Aby sa bielizeň dokonale vyčistila, je dôležité neprepĺňať práčku – prací prostriedok by sa potom nedostal všade, ničí sa tým aj samotná práčka.
  • Vypranú posteľnú bielizeň nenechávajte dlho v práčke, aby nebolo nepríjemne cítiť. Sušte ho ideálne v sušičke (ktorá tiež ničí mikroorganizmy) alebo ho vyveste na čerstvom vzduchu Ak túto možnosť nemáte a sušíte doma, dbajte na pravidelné vetranie.
  • Žehliť či nežehliť? Riaďte sa opäť pokynmi výrobcu a materiálom. Je pravda, že vďaka žehleniu sa teraz zvyšné baktérie, ale niektoré materiály by ste zničili.

Prikrývky – kedy ich vymeniť za nové?

Ako dlho môžeme používať prikrývky a vankúše? Ich životnosť závisí jednak na kvalite materiálov, ale aj na správnej starostlivosti. Samozrejmosťou je pravidelné čistenie. Pri praní sa opäť riaďte pokynmi na ceduľke. Najčastejšie sa odporúča pranie na teplotu 40 až 90 ° C – vzhľadom na to, že sa prikrývky perú menej často ako obliečky, je potrebné dať im dostatočnú starostlivosť. V našej ponuke nájdete prikrývky a vankúše, ktoré sami vyrábame – ide o rad POLY alebo rad LUXUS. Môžu sa pochváliť atestáciou Textilného skúšobného ústavu, sú vhodné pre alergikov aj deti do 3 rokov. Vďaka možnosti vyvárky sa hodí aj do náročných prevádzok ako sú nemocnice či hospice.

Pred uskladnením ich nezabudnite dôkladne vysušiť, aby nedošlo k vzniku plesní. Prikrývku potom stačí meniť zhruba raz za 5 rokov, záleží na tom, ako sú opotrebované a tiež na materiáli – napríklad periny z peria majú životnosť až desiatky rokov, je ale nutné nechávať ich pravidelne čistiť v čistiarni.

Kvalitný spánok začína pri správnom vankúšiku

Vankúše dostávajú počas spánku zabrať viac - usadzuje sa v nich pot, mastnota a tiež prach. Prať by ste ich mali častejšie ako prikrývky, aspoň každé 3 mesiace. Pokiaľ vás trápi alergia, perte ešte častejšie. Výnimku tvoria vankúše z pamäťovej peny, ktoré sa nesmú dávať do práčky, pretože by sa materiál zdeformoval – používajte preto pod obliečky ešte jeden poťah, ktorý chráni vnútro pred znečistením a môžete ho bez obáv prať.

Ani praniu nezabráni tomu, že sa vankúš časom deformuje a prestáva byť tou správnou oporou pre hlavu a krčnú chrbticu, je „preležaný“. Všeobecne sa odporúča výmena vankúša po 2 až 3 rokoch. Stav vankúša a jeho potrebnú výmenu môžete zhodnotiť aj jednoduchým pohľadom - pokiaľ sú na ňom napr. nevyprateľné škvrny od potu, alebo hmatom (výplň môže byť deformovaná, hrudkovitá). V prípade, že máte alergiu, je vhodné meniť vankúše ešte častejšie.

Ako sa o vankúše a prikrývky starať?

  • Pri praní vankúšov a prikrývok sa vždy riaďte symbolmi na etikete, kde nájdete max. teplotu prania. Práčku nepreplňujte a voľte vhodný prací program (väčší počet plákania a odstreďovania na najnižšie otáčky), aby nedošlo k poničeniu výplne.
  • Vyberajte šetrné prostriedky.
  • Používajte sušičku (ak ju máte), ktorá pomôže zničiť zostávajúce mikroorganizmy.
  • Okrem prania lôžkoviny pravidelne vetrajte, ideálne vonku na čerstvom vzduchu.
  • Investujte do kvalitných materiálov, ktoré nielen spríjemnia spánok, ale taktiež zaručujú dlhšiu životnosť.

Starostlivosť o matrac

Pokiaľ máte malé deti, odporúčame používať chránič matraca, ktorý zabráni presiaknutiu nečistôt do matraca a môžete ho podľa potreby pohodlne vyprať. Ostatne, ocenia ho dospelí, vstrebáva totiž pot a nečistoty, ktoré vďaka tomu nejdú priamo do matraca (ktorý by mal ideálne slúžiť dlhodobo). Chrániče navyše predlžujú životnosť matraca.

Ďalšie tipy, ako sa starať o lôžkoviny, nájdete v sekcii Starostlivosť o produkty.